Kancelaria Adwokacka Katarzyna Słoboda > blog  > Co zrobić, gdy jedno z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem?

Co zrobić, gdy jedno z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem?

utrudnianie kontaktu

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem, niestety jest to temat rzeka.

Bardzo często rodzice, chcąc odegrać się na byłym małżonku/partnerze na różne sposoby utrudniają jemu kontakty z dzieckiem lub wręcz próbują dziecko zniechęcić do drugiego rodzica.

Wielu z rodziców na pewno nie raz usłyszało, że nie może zrealizować weekendowych kontaktów, bo dziecko jest np. chore a w zamian nie otrzymano możliwości zamiany tego terminu na inny.

W trakcie jednej z prowadzonych przeze mnie spraw, okazało się, że gdy dziecko jechało na kontakty do ojca, matka dziecka notorycznie dzwoniła do niego i mówiła, że bardzo jest jej smutno, że jest sama. Chłopiec miał 9 lat… Nie był on w stanie znieść takich emocji swojej matki.

Na tym się niestety nie kończy. Zdarza się, że jedno z rodziców w sposób negatywny wypowiada się na temat tego drugiego rodzica przy dziecku.
Kolejnym przykładem jest przekupywanie dziecka „zostań w domu a kupię ci nową zabawkę”.

Trudno dziwić się, aby po takich zachwianiach rodzica, dziecko chciało iść na weekend do ojca.

Rozumiem, że często w przypadkach, gdy rodzice dziecka nie żyją razem dochodzi do kłótni i konfliktów. Jednak takie zachowania, moim zdaniem, stoją w sprzeczności z dobrem dziecka i to dziecko ponosi największe konsekwencje takiej sytuacji. Przykre jest, że tak wielu rodziców o tym nie myśli.

Co można zrobić w takiej sytuacji.

Jeżeli nie masz w ogóle uregulowanych kontaktów z dzieckiem, które na co dzień przebywa z drugim rodzicem-jak najszybciej złóż wniosek o uregulowanie tych kontaktów, koniecznie z wnioskiem o zabezpieczenie.

Jeżeli natomiast takie kontakty zostały ustalone np. przez sąd a nie są realizowane- możesz złożyć wniosek do sądu o zagrożenie karą pieniężną za każdy niezrealizowany bądź niewłaściwie zrealizowany kontakt z dzieckiem.

W skrajnych przypadkach można wystąpić do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej i kontrolę nad jej sprawowaniem. W takim postępowaniu sąd najprawdopodobniej skorzysta z pomocy biegłych psychologów dziecięcych którzy ocenią, czy np. dziecko nie jest manipulowane przez jednego z rodziców, jak brak kontaktów z drugim rodzicem wpływa na ich rozwój itd.

Mam świadomość, że są to tematy trudne, ponieważ obarczone wieloma emocjami. Wg mnie im szybciej jednak zaczniemy działać, tym lepszych rezultatów możemy się spodziewać.