Kancelaria Adwokacka Katarzyna Słoboda > blog  > KORONAWIRUS A KONTAKTY Z DZIEĆMI

KORONAWIRUS A KONTAKTY Z DZIEĆMI

Od momentu pojawienia się pierwszego przypadku zachorowania na koronowirusa w Polsce, wielu z moich Klientów zastanawiało się, czy nadal będą realizowane kontakty z ich małoletnimi dziećmi, które na stałe nie mieszkają z nimi.

Rozumiem, że dla wszystkich obecna sytuacja jest bardzo trudna. Budzi lęki i obawy. Nie może być jednak tak, że da to pole manewru do ograniczenia/utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem.

Niestety, zdarzyły się przypadki, zwłaszcza tam gdzie już wcześniej kontakty były w jakimś zakresie utrudniane, do nadinterpretacji prawa i zabraniano np. ojcu przyjazdu do dziecka na widzenia. Co więcej, uważano nawet, ze w takim przypadku ojciec złamie zakaz przemieszczania się.

Rozumiem strach rodziców, ale takie zachowanie nie może mieć miejsca. Zazwyczaj to brak regularnego kontaktu rodzica z dzieckiem jest sprzeczny z jego dobrem.

Na szczęście Ministerstwo Sprawiedliwości wydało stosowne oświadczenie, w którym także wskazało, iż kontakty powinny odbywać się bez zmian a ich nierealizowanie może prowadzić do wszczęcia postępowań sądowych ( o tym w następnym wpisie).

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/realizacja-sadowych-postanowien-o-kontaktach-z-dziecmi

Gdyby ktoś z Państwa miał pytania lub wątpliwości związane z tym zagadnieniem, najlepiej skontaktować się z prawnikiem.